Na poskytovanie tých najlepších skúseností používame technológie, ako sú súbory cookie na ukladanie a/alebo prístup k informáciám o zariadení. Súhlas s týmito technológiami nám umožní spracovávať údaje, ako je správanie pri prehliadaní alebo jedinečné ID na tejto stránke. Nesúhlas alebo odvolanie súhlasu môže nepriaznivo ovplyvniť určité vlastnosti a funkcie.
Technické uloženie alebo prístup sú nevyhnutne potrebné na legitímny účel umožnenia použitia konkrétnej služby, ktorú si účastník alebo používateľ výslovne vyžiadal, alebo na jediný účel vykonania prenosu komunikácie cez elektronickú komunikačnú sieť.
Technické uloženie alebo prístup je potrebný na legitímny účel ukladania preferencií, ktoré si účastník alebo používateľ nepožaduje.
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na štatistické účely.
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na anonymné štatistické účely. Bez predvolania, dobrovoľného plnenia zo strany vášho poskytovateľa internetových služieb alebo dodatočných záznamov od tretej strany, informácie uložené alebo získané len na tento účel sa zvyčajne nedajú použiť na vašu identifikáciu.
Technické úložisko alebo prístup sú potrebné na vytvorenie používateľských profilov na odosielanie reklamy alebo sledovanie používateľa na webovej stránke alebo na viacerých webových stránkach na podobné marketingové účely.
História Zlatotlače
Zlatotlač (pôvodne len ručná) má svoj pôvod v Oriente a to konkrétne v Arabskom svete. Arabské väzby boli vždy veľmi bohato zdobené.
V Európe sa zlatotlač začala používať na prelome 15. a 16. storočia n.l., na benátskych väzbách. V renesančnej väzbe sa výrazne kombinovala so slepotlačou.
Ražba sa prevádzala a prevádza rovnako ako slepotlač, ale medzi useň a nástroje sa vkladá buď plátkové zlato, alebo zlatiaca fólia.
Plátkové zlato je veľmi jemné, nikdy ho nechytáme do rúk a ani v jeho blízkosti nevírime prudko vzduch. Krája sa špeciálnym nožom na koženom vankúši. Naberá sa priamo raziacimi nástrojmi, ktoré predtým nahrejeme a mierne natrieme vazelínou, alebo mandľovým olejom.
Teplotu razítka si dopredu na kúsku odpadovej usne vyskúšame. Každý materiál vyžaduje inú teplotu. Aj razítka sa používajú podľa druhu usne. Jemné a drobné tvary chytia len na jemnú teľaciu kožu. Naopak masívne a hrubé by ju pokazili. Tie sa používajú na drsné kože.
Koža sa v minulosti zvykla pred razením pretrieť octovou vodou a po uschnutí sa póry v koži vypĺňali ešte škrobovou vodou, alebo roztokom želatiny. Potom sa koža natierala ešte tzv. pájkou, napr. vaječným bielkom, pre lepšie uchytenie plátku zlata.
V dnešnej dobe sa plátkové zlato používa už len ojedinele a koža je spravidla povrchovo upravená tak dobre, že prijíma zlato bez problémov, len za pomoci tepla a tlaku. Tlak je ovšem podmienený teplote. Čím vyššia teplota, tým robíme dotyk kratší a jemnejší. Pri nižšej teplote, tlačíme na razítko dlhšie a pevnejšie.
V súčasnosti sa prevažne používajú raziace fólie, ktoré so zlatom majú spoločný leda ak blýskavý vzhľad a vyrábajú sa v rôznych farbách a odtieňoch.
Razíme nimi tiež za pomoci tepla a tlaku, ale väčšinou len na zlatiacich lisoch, i keď by sa nimi určite dala robiť aj ručná zlatotlač.
Zlatotlač